בסוף שנות השישים כבש הרוק את המוזיקה הפופולארית ברחבי העולם ולא פסח גם על ישראל. ב-1969 יצא לאור אלבומו של אריק איינשטיין “פוזי”, שהוגדר לימים כאלבום הרוק העברי הראשון. ניגנה בו להקת הצ’רצ’ילים שחבריה צברו ניסיון רב כנגני רוק מעודכנים, משופשפים וסופר מקצועיים. היו אלו השנים של הגיטרה החשמלית, המכנסים הרחבים ולהקות הקצב.

באותה תקופה היה מרדכי (פופיק) ארנון שחקן מבוקש וזמר עסוק כחבר ב”שלישיית התאומים” (עם אושיק לוי וחנן גולדבלט). ב-69 הוא התגלה לראשונה כסולן, במסגרת תכנית מיוחדת שהפיקה רשות השידור לרגל נחיתת האדם על הירח. פופיק ביצע אז את שירם של יעקב רוטבליט ושלום חנוך “בלדה בין כוכבים”, שהולחן בהשראת השיר “Penny Lane” של הביטלס. פופיק הפך לסופר סטאר. הביצוע זכה להצלחה גדולה והושמע רבות מעל גלי האתר. מעודד מההצלחה המסחררת החל הכוכב לאסוף חומרים לאלבום הסולו הראשון שלו.

בחירת ההרכב שישתתף באלבום הושפעה מהנגנים והיוצרים שעמם עבד באותה תקופה: שלמה גרוניך והצ’רצ’ילים – שעִם חבריה הפיק פרסומות לרדיו. (הזכורה בהן היא “נה נה נה נה נה נמס בכוס” לחברת “תלמה”, בשירתו של אריק איינשטיין). ההקלטות נמשכו כשנה. גרוניך מספר: “אני זוכר את פופיק ואותי בכל מיני מקומות בתל אביב סקרנים כילדים, מתנסים בכל מיני ניסיונות… מתרוצצים על גגות העיר וסמטאותיה, ופופיק רעב לעשות מוזיקה”. גרוניך ניגן בפסנתר והיה אחראי לכמה מהעיבודים. הוא השתתף גם בקולות רקע.

בשנת 1971 יצא לאור התקליט “כל אחד“. נוכחותו של גרוניך כמעבד ושל הצ’רצ’ילים כלהקה מובילה, יצרו סאונד נדיר ואיכותי של מוזיקה ישראלית המושפעת מהקצב העולמי. השיר “אל תחדלי לאהוב” שכתב יונתן גפן לאלבום, מבוסס על שירם של הצ’רצ’ילים “Too Much in Love to Hear” משנת 1968. עוד בתקליט: שני דואטים של פופיק עם הזמרת אורנה עמרמי: “היה לי לילה” ו”אל נא תלך” (שגרוניך הקליט מאוחר יותר לאלבום הסולו שלו ואף שר אותו עם מתי כספי במופע “מאחורי הצלילים” שיצא ב-73). את עטיפת האלבום איירה אמנית אלמונית בשם אילנה. שמה המלא לא נשמר.

התקליט זכה לעניין, אך לא להצלחה מסחרית. שנים אחר כך (2004) הוא יצא על גבי דיסק וגם כאן לא נרשמה היסטריה אך במרוצת הזמן נחשבה גרסת הוויניל המקורית שלו לאחד מפריטי האספנות הנדירים והמבוקשים ביותר בקרב חובבי הז’אנר.

לאחר מלחמת יום הכיפורים, פנה פופיק ארנון לדת וחזר בתשובה ובעכבותיו גם הבמאי אורי זוהר שעזב גם הוא את ”לול” וההוללות ועלה לירושלים. כנשאל פופיק מה הסיבה לכך, הוא פשוט ציטט מתוך “הרי החושך” שבאלבום: “רק אותך לא אשאל שאלות, מי מחזיר את הגלים אל החוף”. פופיק לא חזר להקליט ולשחק. “כל אחד” נותר אלבומו היחיד. אגדה מוזיקלית שהופיעה כבלדה בין הכוכבים ונעלמה.

על עבודת חידוש המאסטר
בהליך חיפוש לא פשוט הצלחנו להגיע אל סלילי המאסטר המקוריים של האלבום המיתולוגי. בזמן הפקת הרימאסטר נעשה שימוש בציוד האיכותי ביותר והוקפד על שימור המוזיקליות והדינאמיות הגבוהה מצד אחד והפרדת הפרטים והדקויות מצד שני. היתרונות שבפורמט הוויניל נוצלו עד תום בלי לחרוג מגבולות המותר לפורמט זה. השיר “היה לי לילה” מופיע בהדפסה זו בפעם הראשונה באורך מלא של 5:28 דקות, כולל דקה של ג’אם מוזיקלי שלא הופיע במקור, שכן ההדפסה המקורית הסתיימה בפייד אאוט.

צילומים: אלונה איינשטיין ע”ה / באדיבות הרב מרדכי ארנון

ערן ליטוין (20/10/16)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.