31/05/2020
סרטים חדשים בספרייה
חדשים בלו-ריי
חדשים מתרוגמים
הוצאות מחודשות
סרטים ישראלים חדשים
הסרטים המבוקשים
אלבומים חדשים LP/CD
 1. Claypool/Lennon
 2. Dream Theater
 3. Steve Kilbey
 4. Tom Waits
 5. Bohemian Rhapsody
חדשים בג'אז באוזן
 1. Charles Mingus
 2. Alice Coltrane
 3. Charles Lloyd
 4. Aaron Parks
 5. The John Betsch Society
 • שתפו בפייסבוק
 • שתפו בטוויטר

רוח הבלהות של הקומוניזם
סיפור חייו הסוער של ג'ון ריד, האמריקאי היחיד שנקבר בחומת הקרמלין, עומד במרכז "אדומים", סרטו של וורן ביטי מ-1981, שסוף סוף זכה למהדורת די.וי.די

"רוצה הייתי לראות את הספר הזה מופץ במיליוני טפסים ומתורגם לכל הלשונות, לפי שהוא נותן הרצאה כנה וחיה להפליא של המאורעות, החשובים כל כך בשביל להבין מהפכה פרולטרית מהי, דיקטטורה של הפרולטריון מהי". כך כתב ולדימיר איליץ' לנין בהקדמה הקצרצרה לספרו של ג'ון ריד, עשרת הימים שזעזעו את העולם. 62 שנים חלפו מאז כתיבת הדברים ועד שוורן ביטי הוציא אותם אל הפועל כשהפיק את אדומים על פי ספרו האישי והנלהב של ריד, האמריקאי היחיד שאמונתו בקומוניזם סיפקה לו גומחת קבורה בחומת הקרמלין. הסרט נתן לצופיו הזדמנות מיוחדת במינה לחוות את ההתרגשות שקדמה למהפכה ואת התחוללותה, כולל האסונות שהצמיחה בדמותם של מאות בירוקרטים ששלטו במפלגה ביד רמה.
"אדומים" יצא אל המסכים ב-1981, ובמלאת דור להפקתו הוא זוכה גם למהדורת די.וי.די. הסאגה המרשימה (195 דקות) הייתה מצוינת על המסך הגדול והתאימה לרוח התקופה. ארבע שנים קודם לכן הופק ג'וליה של פרד זינמן בכיכובן של שתי אדומות מן החיים, ונסה רדגרייב וג'יין פונדה, ועורר התעניינות רבה בעולם הרעיוני שהאמריקאים אהבו לפחד ממנו. עולם שאיים לפגוע בשפע הקפיטליסטי, לחדור לארה"ב דרך קובה, לזרות הרג באמצעות טילים בליסטיים.
"אדומים" יצא אל המסכים מעט אחרי השבעתו של רונלד ריגן לכהונה ראשונה בבית הלבן, השבעה שסימנה את ראשיתו של דור שמרני במיוחד - שהקיף את בתי הנבחרים ואת בית המשפט העליון – עם חריגה קצרה בדמותו של ביל קלינטון (וסימני שאלה חדשים בעקבות בחירות השבוע האחרון). שנה אחר כך גרף הסרט שלל פרסים, ובכללם שלושה אוסקרים על בימוי (ביטי), צילום (ויטוריו סטוררו), ושחקנית המשנה (מורין סטייפלטון). כעבור שלוש שנים נוספות התנדף מסך הברזל והתחלף בגלסנוסט ובפרסטרויקה. מאז מחפשים האמריקאים רעים אחרים, למרות שבאחרונה השיבו את התפקיד לרוסים (ראו שר המלחמה) וקומוניסטים אחרים (קים ג'ונג איל בתפקיד רע משכנע ב-Team America).
ההתלהבות שעורר בזמנו "אדומים", פחותה היום. אולי משום שהפרי כבר איננו אסור, אולי משום שהכל כבר יודעים מה אחריתה של המהפכה, ואולי משום שתרבות MTV הפכה את הקולנוע, בוודאי את זה האמריקאי, לקצבי במידה שמקשה לקבל בשלווה את הטרחנות המסוימת של "אדומים".
הסיפור עדיין מרתק. ג'ון ריד, עיתונאי אמריקאי מפורטלנד, אורגון, קנה את עולמו בזכות סיקור המהפכה המקסיקאית בראשית המאה העשרים. לימים החל לעקוב אחרי תאים סוציאליסטיים וקומוניסטיים בארה"ב והתקרב אליהם במידה שהפכה אותו ממדווח למעורב. באחת מהופעותיו הפומביות התוודע לאשת חברה מבוססת, לואיז בריאנט (דיאן קיטון בסרט), שהייתה מבוגרת ממנו בשנתיים ופרובוקטיבית עד מאוד, בעיקר בהתחשב בנסיבות חייה הבורגניים ובשמרנות האמריקאית של ראשית המאה. מחציתו הראשונה של "אדומים" מוקדשת לרומן הסוער בין השניים ולמעורבותו ההולכת וגדלה של ריד באידיאולוגיה הקומוניסטית. הרומן שניהלו שני הכוכבים מחוץ למסך הפך את הסיפור אטרקטיבי עוד יותר, וסביר להניח שהוא סייע גם לאמינות של תגובותיהם הרגשיות על המסך.
התחקיר העמוק של ביטי הביא תמונה חברתית מופלאה של חיי האינטלקטואלים בחוף המזרחי של ארה"ב בסוף שנות העשרה. מעבר לסיפור העסיסי על אהבתו של יוג'ין אוניל (ג'ק ניקולסון) לבריאנט והמשחקים המתעתעים שלה בתמורה, נפרש סיפורה של קבוצה חברתית נלהבת, שבהיעדר אמצעי תקשורת מפותחים הרבתה להיפגש פנים אל פנים ולדון בכל דבר ועניין. המנהיגה הרוחנית של הקבוצה, אמה גולדמן (סטייפלטון), דמות כריזמטית וחכמה מאין כמותה, פינתה בהדרגה מקום גם לריד הצעיר והנמרץ, למרות הסתייגויותיה מהרומנים שלו. ההסתכלות בהתלהבות של הקבוצה, ביצירתיות השופעת מהם, מזכירה מאוד את הדיוקן החברתי ששרטט טים רובינס ב-Cradle Will Rock (שעוסק באדומים אחרים, אלה שחברו לפרויקט התיאטרון הפדרלי בשנות השלושים).
הבעיה בסרט מתחילה כאשר ביטי נתפס למעקב צמוד אחרי ספרו של ריד ומוציא את הצופים לסיור במוסקבה ערב המהפכה. התמונות הראשונות מלהיבות. יש ריח של שינוי באוויר, יש התרגשות גדולה. אבל הקתרזיס מתמסמס ככל שביטי מציג את היומיום של ריד במעמקי הבירוקרטיה הרוסית. באמצע הוא עוד חוזר לארה"ב יחד עם בריאנט, שמסקרת את המהפכה לצידו אך בנפרד. בסיבוב השני שלו ברוסיה ביטי עושה איתו את כל הדרך למסדרונות הקומינטרן (ארגון הגג של המפלגות הקומוניסטיות בעולם), לויכוחים עם יו"ר הארגון זינובייב (בליהוק מושלם ומרגש של יז'י קושינסקי), למלחמה בבירוקרטיה הרוסית המתהווה. ביטי מראה לצופה את הבעיה שעתידה לכרסם בכוחה של ההנהגה הרוסית, למרות שגיבורו, ריד, עדיין לא מבין שהבירוקרטיה המחליטה על חיי הפרט היא אם כל חטא.
אלה הרגעים שבהם הסרט מתחיל לנוע בין תיעוד מופרז לדרמטיזציה מוגזמת. מצד אחד מובאים ויכוחים אינסופיים על מיני פסיקים בעולם הקומוניסטי, אלה שמעניינים רק כאשר הם מתחוללים והופכים לאוסף של הבלים רגע אחרי. מצד אחר עולה ריד למדרגת קדוש מעונה. הוא התחייב בפני בריאנט שיחזור לחג המולד ובאין היתר בירוקרטי, הוא מנסה לחמוק דרך הגבול הפיני, נתפס ומושם במעצר. כאדם חולה (בעל כליה בודדת), מצבו רע. בריאנט מבינה שמשהו קרה ועושה את כל המסע למצוא אותו. אחרי חודשים של חיפוש הדדי הם נופלים זה בזרועות זו על רציף תחנת הרכבת; הדמעות ניגרות כמים.
הסרט מסתיים במותו של ריד מטיפוס ב-1920, ימים אחדים טרם מלאת לו 33, כשהוא עיתונאי ידוע, שנוא במולדתו ונערץ על הסובייטים. אבל אין זה סופו של הסיפור הטרגי. לואיז בריאנט  חזרה לארה"ב ועבדה כעיתונאית ברשת הרסט. היא נישאה וילדה בת, עקרה לפריז שם הכיר לה בעלה את החיים בעיר האורות. רומן לסבי גרם לו לגרש אותה ולאסור עליה לראות את בתם. בריאנט מתה בפריז ב-1936, חסרת כל, אלכוהוליסטית, סובלת ממחלת נפש ומהשמנת יתר חולנית. אחרונה מכל החבורה נותרה בחיים אמה גולדמן, שמתה זמן קצר אחרי פרוץ מלחמת העולם השנייה. יובל מאוחר יותר מת גם הקומוניזם. רוח בלהות ממשיכה לתקוף את העולם, אלא שכעת היא טבולה בצבעיה הקיצוניים לא פחות של מלחמת דתות.


נעמה שפי (09/11/06)

אדומים.המהפכה, לפני ואחרי
אדומים. רומן סוער, גם בין הכוכבים
אדומים. ריח של שינוי באויר
אדומים. בדרך למסדרונות הקומינטרן
ביטי, קיטון, ניקולסון. חיי האינטלקט
סטייפלטון כגולדמן. כריזמטית וחכמה
ניקולסון כאו'ניל. אהבה נכזבת
ג'ון ריד האמיתי. שנוא במולדתו
 
אוזןבר: פתוחים לאירועים סגורים

הרמת כוסית / כנסי חברות / אירועים סגורים / מסיבות יומולדת / הזמינו עכשיו! כאן הפרטים

רדיו בלה בלה

הוצאה חדשה על גבי תקליט מרובע. הזמינו כעת. כי ההוא הלך

האוזן קונה אוספים של תקליטים משומשים

התקליטים תופסים אצלך יותר מידי מקום בבית?
רוצה להיפטר מאוסף הוינילים, הדיסקים וסרטי הדי וי די שלך?
עובר דירה? עוזבת ת'עיר? האוספים הישנים שלך ימצאו אצלנו בית.
לפרטים

צ'רלי מגירה – הרטרוספקטיבה בתקליט כפול

צ'רלי מגירה, גבי אבודרהם בשמו האמיתי, הוא מגדולי גיבורי הגיטרה שיצאו מארץ הקודש, אך לא ידעו להכיל אותם. מגירה נאלץ לנדוד לברלין, שם קץ לחייו. אמן טהור, פראי ואוטנטי. גיטריסט גאון וחיית במה, שהרטרוספקטיבה החדשה עושה עמו צדק ומנציחה במלוא הדרה את פועלו של היוצר שמת. להשיג אצלנו

כתבו לנו YouTubeהאוזן השלישית בפייסבוקהאוזן השלישית בטלפון